Діти здатні дуже глибоко переживати свої невдачі, або сумувати з інших причин. Батькам слід обережно поводитися з емоціями дітей, аби не залишити рану, слід від якої буде зберігатися дуже довго.
Читайте також Серце швидко опиняється в небезпеці: лікарі просять батьків забезпечити дітям активність
Зрозумійте, що відчуває дитина
Усі експерти згідні з тим, що коли дитина засмучена або розчарована, найперше потрібно прийняти її емоції та не удавати, що це щось дивне або ненормальне.
Важливо почути їхню історію, зрозуміти їхні емоції та по-справжньому вислухати те, що вони пережили,
– радить Шеннон Дорсі, професор психології Вашингтонського університету.
Також варто прийняти, що дорослі можуть вирішити не всі проблеми дітей. Наприклад, якщо через погоду доведеться скасувати прогулянку – повпливати на дощ не вдасться нікому. Розуміння, прийняття та пропозиція альтернативи – ось на чому повинні зосередитися батьки.
Не кидайтеся виправляти ситуацію
Якщо дитина засмучена через спілкування з однолітками або труднощі у новій для неї ситуації – не потрібно одразу повертати її до тепличних та знайомих умов. Зрозуміло, що жодним батькам не може бути легко стояти осторонь та дивитися, як дитина бореться з труднощами, але це єдиний шлях зростання. В іншому випадку в дорослому віці така дитина буде уникати всього незнайомого, що дуже обмежить її коло спілкування та цікавого досвіду.
"Ми не хочемо, щоб наші діти страждали або проходили через речі, які можуть бути важкими для них. І водночас є велика користь від того, що дітям доводиться виходити за свої рамки й розуміти, як реагувати на нові виклики", – стверджує Беккі Лоїс, доктор філософії.
Поговоріть з ними про емоції
Розуміння емоцій дуже потрібне дітям для того, аби розуміти себе. Обов'язково поговоріть з ними про те, що вони відчувають, з якої причини та який бачать вихід із ситуації.
У жодному разі не засуджуйте їх та не заявляйте "То це все через таку дурницю?". У моменти спілкування з батьками дитина повинна відчувати лише довіру та безпеку.
Допомагати лише на прохання дитини
Часто дітям потрібно просто вилити душу та отримати підтримку. Якщо ви візьметеся вирішувати проблему замість них – ви вб'єте їхню самостійність просто на корені.
Головні питання, які потрібно поставити: "Що ти збираєшся робити? Як ти збираєшся з цим впоратися?". Не порушуйте автономію дітей та їхнє право вибору. Краще, аби вони більше разів помилилися, аніж зневірилися у своїй здатності вирішувати проблеми.