24 Канал поспілкувався з засновницею благодійної організації "Мама і немовля" Аллою Мельничук. Про неосяжну допомогу дітям, їхнім батькам і виклики, що постали перед благодійниками – далі у матеріалі.

Читайте також PIN-UP Foundation підтримав будівництво нового центру "Мама і немовля" для важкохворих дітей

Чим займається "Мама і немовля"

Всеукраїнська благодійна організація "Мама і немовля" була створена майже 20 років тому Аллою Мельничук. Відтоді засновниця змогла сформувати довкола ініціативи потужну спільноту донорів, що підтримують організацію на кожному етапі роботи.

Пріоритет "Мами і немовля" – це допомога діткам до трьох років, які потребують термінових оперативних втручань. "Лікарі звертаються до нас, коли, здається, шансів немає", – каже керівниця благодійної організації.

Ми бачимо з досвіду, якщо швидко відреагувати й надати максимальну матеріальну допомогу на оперативні втручання, лікування та догляд, дитина матиме великий шанс на повноцінне життя,
– зауважує Алла Мельничук.

Благодійна організація допомагає діткам, що потребують операційного втручання
Благодійна організація допомагає діткам, що потребують операційного втручання / Фото Алли Мельничук

Також організація допомагає матерям, що опинилися у скрутному становищі, та опікується дитячими будинками.

Це, мабуть, крик душі. Тому що, коли ми приходимо в дитячі будинки по всіх регіонах України, й бачимо важко хворих дітей, то і далі, спілкуючись з головним лікарем цього закладу, ми розуміємо, що просто не було матеріальної допомоги, коли дитина народилася і потребувала якісних, дороговартісних оперативних втручань,
– пояснює засновниця "Мами і немовля".

Тому Алла Мельничук прийняла важливе для подальшої долі організації рішення та підписала меморандум з обласними лікарнями України. Тепер, коли трапляються критичні ситуації (дитина народжується з вадами й потребує нагальної допомоги, породілля у важкому стані тощо), лікарі телефонують напряму до очільниці організації "Мама і немовля" й вона бере такі випадки під свій контроль.

"У ситуаціях, коли можна глобально, матеріально допомогти, забезпечивши якісними оперативними втручаннями, нам телефонують лікарі, особисто мені, буває серед ночі, чи в будь-які свята, щоб не втратити час. Ми глобально забезпечуємо цю дитину і беремо під нашу фінансову відповідальність, робимо все можливе, щоб урятувати. І, як показує практика, ці дітки отримують шанс мати повноцінне життя, зокрема, якщо це залишені дітки, то вони всі потрапляють у сім'ю", – констатує вона.

Мама і немовля робить усе можливе, аби врятувати малечу
"Мама і немовля" робить усе можливе, аби врятувати малечу / Фото Алли Мельничук

"На сьогодні наші лікарі вчаться в закордонних колег. Ми привезли в Україну багато нових технологій, що стосуються розвитку медицини для дітей. Однак, на жаль, технічне забезпечення не в кожному регіоні дає можливість на найвищому рівні надавати допомогу нашим дітям", – пояснює голова благодійної організації.

Тому у критичних ситуаціях "Мама і немовля" перевозить постраждалих дітей приватними реанімобілями у Київ, Львів чи Харків, де є можливість провести оперативні втручання на найвищому рівні.

В екстрених ситуаціях благодійна організація допомагає і дітям старшого віку.

Якщо є випадки, які називаються ургентні, тобто термінові, до прикладу, ДТП тощо, і постраждала дитина старшого віку, то, звичайно, лікарі просять про допомогу, тому що там не можна втратити час. Ми підключаємося, і таких діток теж підтримуємо,
– додає Алла.

Благодійна організація рятує життя малюків
Благодійна організація рятує життя малюків / Фото Алли Мельничук

Як виникла ідея започаткувати благодійну організацію

Засновниця "Мами і немовля" ділиться, що ідея започаткувати благодійну організацію виникла раптово. Усе почалося з того, що коли Алла народжувала немовля, у пологовому вона побачила маленького хлопчика у тяжкому стані, якого залишили батьки.

Мене виписали, а перед очима стояла та дитина, тому що я розуміла, що там, власне, саме фінансова допомога була потрібна в забезпеченні усім найкращим для лікування,
– каже вона.

Алла Мельничук тримає новонароджену дитину
Алла Мельничук тримає новонароджену дитину / Фото Алли Мельничук

Об'єднавшись зі знайомими, та розповівши про побачене у соцмережах, Алла Мельничук змогла зібрати необхідні кошти та допомогти хлопчику.

"Дуже багато людей відгукнулося, коли почули, що ця дитина бореться за життя. І це саме адресна допомога, коли люди знають, кому можна передати кошти, щоб дитина їх отримала. Тоді нам дуже швидко вдалося зробити нереальне, адже шансів повністю одужати у дитини, як одразу казали лікарі, не було", – зазначає Алла.

За короткий час хлопчик одужав, його вдалося перевезти у спеціалізовану лікарню та забезпечити всім найкращим для лікування. Станом на сьогодні він повністю здоровий і проживає у Німеччині.

До сьогодні ми з ним підтримуємо зв'язок, з його родиною. І саме ця історія, мабуть, і дала початок боротьбі за право на нормальне життя діток,
– пояснює керівниця благодійної організації.

"Коли ми переводили хлопчика у спеціалізовану лікарню, там були дітки, від яких відмовилися батьки. Мені було дуже цікаво, чому саме сім’ї відмовляються від них. І згодом я зрозуміла, не забирають дітей здебільшого з матеріальних причин: або мама просто не має куди забрати дитину, або не має змоги її забезпечувати та лікувати", – розповідає Алла Мельничук.

Тому, спільно зі знайомими (родиною, друзями, лікарями, науковцями, юристами) Алла Мельничук вирішила створити фонд, щоб мати змогу допомагати дітям і батькам, які опинилися у скрутній ситуації.

"Ми написали програму про створення таких соціальних центрів матері і дитини для того, щоб мама мала можливість цю дитинку забрати й не залишитись на вулиці, а отримати підтримку на перший час. Зокрема психологічну, матеріальну та фізичну", – пояснює добродійниця.

Програму підтримала держава і центри відкрили по всій Україні. До речі, вони функціонують і до сьогодні. Відтоді організація "Мама і немовля" почала глобально допомагати батькам і дітям у важкому становищі.

Кожна мама, в яку ми вклали свою любов, допомогу й опіку, зараз має повноцінну сім’ю,
– наголошує засновниця організації.

З якими викликами довелося зіткнутись за майже 20 років роботи

За словами керівниці благодійної організації, за майже 20 років роботи вдалося надати допомогу усім, хто звертався в критичних ситуаціях. Звісно, бували й надскладні випадки, де, на жаль, не вдалось врятувати життя, однак усі доступні ресурси “Мама і немовля” залучала на те, щоб боротися до останнього за кожну дитину.

Алла Мельничук зазначає, що з початком повномасштабної війни роботи та звернень стало в рази більше. Зокрема благодійники займалися евакуацією дітей з місць, де тривали бойові дії, транспортували тяжкопоранених за кордон, де передові клініки світу оперували маленьких українців безкоштовно, передавали гуманітарну допомогу сім’ям, що цього потребують тощо.

За кожну дитину лікарі і благодійники борються до останнього
За кожну дитину лікарі і благодійники борються до останнього / Фото Алли Мельничук

"Ми за кожну дитину боремося, працюємо з родиною, і кожне малятко вдається прилаштувати у сім’ю. Дітей або всиновлюють, або рідні батьки повертаються. Однак під час війни родичі рідше дають прихисток цим діткам. Чому? Бо хтось залишився без будинку, десь загинув тато, і дуже багато подібних трагічних ситуацій", – зауважує засновниця і керівниця "Мами і немовля".

Однак з найбільшим викликом, каже Алла Мельничук, довелося зіткнутися саме зараз. Річ у тім, що у межах реформи деінституалізації відбувається поетапне скорочення, а відтак – закриття інтернатів. Держава прагне створити умови, за яких діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зможуть жити не в інституції, а у родинах.

Через це в дитячих лікарнях стало дуже багато діток, яким ми допомогли у лікуванні, їх вже наче можна виписувати, але немає куди. І тому до чотирьох років вони залишаються жити в палаті,
– додає Алла Мельничук.

Тоді благодійниця почала глобально розбиратися у цій ситуації. І виявилося, що всім відомі дитячі будинки "Берізка", що у Києві, а також Київський міський будинок дитини імені М.М.Городецького, що у Ворзелі, де перебували дітки, які мали проблеми зі здоров'ям, розформували й закрили.

"Коли люди, які хочуть взяти під опіку дитину, потрапляють у лікарню і бачать перев'язки, катетери тощо, звичайно, їм стає страшно. І це нормально. Раніше дітки проходили реабілітацію у спеціалізованих центрах, і далі вони йшли в сім'ю", – пояснює керівниця благодійної організації.

Ситуація є викликом не лише для благодійної організації, але й для всієї держави. Тому нещодавно представники дітей-сиріт в Україні звернулися до організації "Мама і немовля" з офіційним запитом про створення спеціалізованого центру для дітей, що перенесли тяжке лікування.

Благодійна організація має на меті створити спеціалізований центр допомоги
Благодійна організація має на меті створити спеціалізований центр допомоги / Фото Алли Мельничук

"Моя ціль полягає не в тому, щоб знову побудувати інтернат, де дітки житимуть на постійній основі. Я хочу створити реабілітаційні центри для діток-сиріт, де кожна дитина зможе побути, допоки повністю вилікується та пройде реабілітацію. А коли вже поставлять на ноги, я переконана, що її точно заберуть у сім'ю", – підкреслює Алла Мельничук.

Майбутній вигляд кімнати для проживання дитини
Майбутній вигляд кімнати для проживання дитини / Фото Алли Мельничук

Всі охочі можуть долучитися до допомоги: як це зробити

У всеукраїнської благодійної організації "Мама і немовля" є декілька різних напрямків, які потребують допомоги всіх охочих.

У нас є діти-сироти, які потребують матеріального забезпечення на лікування. Їм потрібне різне: від підгузників та сумішей до витратних матеріалів на оперативні втручання,
– зазначає Алла Мельничук.

Також є дітки з сім’ями, яким необхідне термінове дороге лікування. Іноді суми у 300 – 500 тисяч гривень, яких не мають батьки дитини, здатні врятувати найцінніше – життя малечі.

Крім того, організація наразі доробляє ремонт у майбутньому Центрі, де діти та їхні батьки зможуть отримати необхідну психологічну та моральну підтримку. За словами Алли Мельничук, для закінчення ремонту першого поверху та запуску роботи центру потрібно 5 800 000 гривень.

"Ми робимо цей Центр, щоб мати змогу об’єднувати діток, а також залучати публічних людей, які підтримають їх: блогерів, футболістів, кухарів, психологів – усіх, хто зможе дати зрозуміти діткам, що про них не забули й вони потрібні", – наголошує Алла Мельничук.

Підтримати роботу організації та долучитися до доброї справи можна через фейсбук-сторінку спільноти або цілодобовий кол-центр за номером телефону: 050-250-0000.

Нехай телефонують ті, хто хоче подарувати частинку свого серця, а також усі, хто потребує допомоги. Можна об'єднуватися будь-яким зручним способом,
– констатує керівниця "Мами і немовля".

Керівниця благодійної організації
Керівниця благодійної організації / Фото Алли Мельничук